Múzeum ručnej výroby papiera v LudrovejV utorok 22. septembra 2020 navštívili žiaci 3. B triedy Múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej.

Vynález papiera, ktorého úlohu predtým spĺňali jaskynné steny, hlinené tabuľky, papyrusy či pergameny, sa oficiálne datuje od roku 105 nášho letopočtu.
Pán Juraj Tóth z Ludrovej nám históriu vývoja papiera do dnešnej podoby opísal neskutočne úžasnou a pútavou formou. Jeho výkladom sme boli uchvátení a z exkurzie sme si odniesli mnoho nových poznatkov. Všetci sme si vyskúšali vyrobiť vlastný hárok papiera. Mali sme možnosť vidieť papier vyrobený z ľanu, rebarbory, konope, zo slonieho trusu a iných materiálov.
Ja som uchvátená a veľmi rada sa sem opäť vrátim. Vážim si ľudí s nadšením a pán Tóth je takým človekom. Vie zaujať a svoje vedomosti chce odovzdať ďalej.
Chcem pochváliť deti, že zvládli 17 km pešiu túru. Cestou tam sme išli takmer bez prestávky. Späť sme sa zastavili vo Vile Fénix, kde nás ochotne a s trpezlivosťou obslúžili. Tu sme si dostatočne oddýchli pred poslednou časťou našej dlhej cesty.
Ďakujem aj pani asistentke Stanke, že mi pomohla s organizáciou.
Exkurzia sa vydarila a splnila svoj účel. Nové poznatky nám pomôžu v ďalšej vzdelávacej činnosti a deti si užili krásny slnečný deň na čerstvom vzduchu.

Triedna učiteľka Tatiana Vartíková