Exkurzia v Mondi SCP 

V utorok 23.02.2016 naša trieda IV.B bola na exkurzii v Mondi SCP. Na hodinách Vlastivedy sme sa učili o priemysle na Slovensku. Diskutovali sme aj o výrobe v Ružomberku a keďže sa tu nachádza závod na výrobu papiera , tak sme sa rozhodli, že sa tam pôjdeme pozrieť. Sprevádzal nás pán Krakovský, ktorý nám rozdal reflexné vesty s nápisom visitor. Museli sme mať vyššie topánky s uzavretou špicou, čo v tomto ročnom období nebol problém. V autobuse, ktorým sme išli do závodu, nám pán Krakovský povedal základné informácie o závode a poučil o bezpečnom správaní sa v jeho priestoroch. Dozvedeli sme sa, ako sa z listnatých stromov - bukov drevo musí odkôrniť, nasekať na malé kúsky -  štiepky, variť s rôznymi chemikáliami. Potom vznikne hmota – nebielená celulóza a za pridania ďalších látok sa sušením vyrába papier. Ten sa na konci „sušiaceho“ stroja navíja na obrovský kotúč – tambora. Bolo tam veľmi teplo. Najvyššia teplota pary bola okolo 180 stupňov.  Odtiaľ ide papier do ďalšej miestnosti, kde sa nareže na menšie kotúče alebo naseká na požadovanú veľkosť a zabalí sa. V tejto podobe papier putuje do skladu, kde čaká na svojich odberateľov. V sklade je papier naukladaný na palety, ktoré ukladá stroj ovládaný počítačovou technológiou. Zaujímavé bolo, ako šofér kamiónu, ktorý prišiel po papier, musel byť v takej „ohrádke“ z bezpečnostného hľadiska. Odtiaľ mohol kontrolovať, či mu nakladajú správne množstvo tovaru .

Počas exkurzie sme museli mať v ušiach špeciálne štoplíky z dôvodu  hluku, ktorý spôsobovali stroje. Vyzerali sme ako rozprávkové postavičky.

Na záver nám dal pán Krakovský kontrolné otázky. Kto vedel správnu odpoveď, dostal cenu. Všetkým sa nám páčilo. Bola to zaujímavá skúsenosť a vieme, čo je výroba papiera nielen z rozprávania pani učiteľky, ale aj z možnosti vidieť to na vlastné oči. FOTOGALÉRIA

            Autori: O. Vrťo, J. Bielený